• Dr. Mustafa Enver Bey Cad. No:6 Konak / İZMİR
  • P.tesi - C.tesi: 09:00 - 18:00

ARALIKLI AÇLIK 16/8 DÜZENİ

Sevgili ben haberciler hepinize merhaba.
Son dönemde yeni beslenme yaklaşımları arasında oldukça ilgimi çekmiş,gelecek yıllarda üzerinde oldukça konuşulacağını düşündüğüm başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa yakalanmadan sağlıklı yaş almak, hızlı efektif kilo verimi ve yağ yakımı konusunda iddialı intermittent fasting (aralıklı açlık) yeme modelinden sizlere biraz bahsedeceğim.
Önce ilk sorumuz nedir bu aralıklı açlık?
Yıllardır yaygın bir şekilde sağlıklı beslenme düzeni açısından önerilen az ve sık yeme modelinin tamamen zıttı olarak öğün sayısının kısıtlandığı ve bedenin planlı bir şekilde uzun açlık saatleri geçirmesinin sağlandığı yöntemdir.
3 çeşit aralıklı açlık diyet modeli bulunmaktadır.
1) 16 -8 düzeni
2) Haftanın 1 yada 2 günü tek öğün diyeti
3) 5-2 yöntemi haftanın 2 günü 500-600 kalori arası besin tüketimi

Aralıklı açlık düzeni gerekli mi?
Uzun yıllardır yapılan pek çok bilimsel çalışma ve sonuçları ışığında beslenme önerileri geliştirildi. Tüm bunlara rağmen dünyada obezite beslenme bozukluğuna bağlı metabolik ve kronik hastalıklar ve kanser vaka sayısı giderek artıyor. Bir yerlerde yanlış yaptığımız kesin. Yanlış yemektense yememenin vücudumuz açısından daha doğru olduğu ise bir o kadar gerçek .
Biyolojik ritim ve sirkadyen düzen, hücre ve yaşamsal fonksiyonları hakkında bilimsel bilgimiz arttıkça doğru bildiğimiz yanlışlar olduğunu görüyoruz. Artık hücrenin aşırı besin öğesi ve kalori aldığında fonksiyonlarının bozulduğunu, açlık süresi uzatıldığında yağ yakan enzimlerin daha aktif çalıştığını, şekeri düzenleyen hormonların daha iyi dengelendiğini, geç saatte beslenmenin yağ yakımının gece boyu salgılanan hormonlarımızla ilişkisi olması sebebiyle biyolojik düzene iyi gelmediğini, insülin hormonunun sık yiyerek uyarılmasının kilo verimi ve kilo kontrolü üzerinde negatif etkili olduğunu, uzun açlıkta otofaji yöntemiyle yapısı ve işlevi bozuk hücrelerin kendini yok ettiğini biliyoruz. Bu bilgiler ışığında aralıklı açlık diyeti gelecekte obezite ve kansere karşı önerilen bilimsel bir yöntem haline gelebilir. Ancak şuan hipotez olduğunu ve bilimsel araştırmalarla desteklenmesi gerektiğini de unutmayalım.

Peki 16/8 Düzeni Nedir?
Bu yöntemde amaç 16 saatlik açlık periyotları oluşturarak kalan 8 saatlik periyotta doğru ve sağlıklı yiyeceklerle gerekli olan kalori ve tüm besin öğelerini sağlamaktır. Bu düzeni sağlarken iki temel öğün oluşturmak en uygunudur. Örneğin sabah 9.00 da kahvaltı ediyorsanız 17.00’de akşam yemeğinizi yiyerek ertesi sabah 9.00’ a kadar hiçbir şey yemiyorsunuz veya saat 11.00’de kahvaltı yapıyorsanız akşam 19.00’da son öğününüzü yaparak yine ertesi gün sabah 11.00’e kadar hiç bir şey yemeyip su çay bitki çayı kahve soda gibi sağlıklı ve kalorisiz içecekler tüketebiliyorsunuz.

Aralıklı Açlık Düzeninde Oluşması Beklenen Hormonal Değişiklikler Nelerdir?
Yapılan uygulamalarda aralıklı açlık diyeti sisteminde klasik düzen beslenme planlarından daha fazla bazal ve postprandial insülin hormonu azalacağı buna bağlı olarak vücudun daha hızlı kilo verip daha kolay yağ yakabileceği ön görülüyor.
Açlık süresi uzadığında büyüme hormonu seviyesinin 2 ile 5 kata kadar artabileceği bu durumun kas kütle kazanımı desteklerken yağ yakımını arttırabileceği ön görülüyor.
Yine bu beslenme sisteminde leptin hormonu dengesinin daha hızlı düzene girebileceği öngörüler arasında.Leptin hormonu beynimizdeki iştah ve açlıktan sorumlu reseptörlere bağlı bir hormonumuz ve doyduğumuz zaman beynimize sinyal göndererek iştahımızı baskılamakla sorumlu.Aynı zamanda hangi besinlerin yağa çevirilip depolanacağını kontrol eder. İdeal leptin seviyesi yaktığımız kalori miktarının artmasını destekler.Açlık süresi uzadığında tüm bu leptine bağlı metabolik süreçler olumlu etkiler alır kanısı var.
Ayrıca yine uzun açlık süresi epinefrin düzeyini uyararak metabolizmanın hızlanmasını ve yağ yakımının artmasını destekleyebilir ve daha hızlı kilo verimi sağlayabilir.
Üstelik açlık sürecinde bağışıklık sisteminin de uyarılıp t hücrelerinin fonksiyonlarını iyileştireceği yönünde fikirler var.

Sonuç olarak henüz hipotez niteliğinde bilimsel çalışmalara ve kanıtlara ihtiyacı olan bu beslenme şeklini önümüzdeki yıllarda daha çok konuşuyor olacağız.Biyolojik ritim gece gündüz döngüleri ve kanserle mücadele süreçleri ile ilgili yapılan çalışmalar az öğünle beslenmenin uzun açlık periyotları oluşturmanın ve akşam 17.00 18.00 den sonra besin alımını kesmenin gelecek vadettiği yönünde.Haberiniz olsun ben haberciler.Sağlıkla kalın.
ZAYIFLAMA DİYETLERİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR

Merhaba sevgili Ben Haberciler.
Zayıflamak incelmek yağ yakmak dediğimizde pek çoğumuzun heyecanla karşıladığı hayır diyemeyeceği bir kavramı konu ediyor oluruz çoğu zaman.
Aslına bakarsanız pek çoğumuzda bazı dönemlerimizde ya kendimize özgü yada bir uzman danışmanlığında zayıflama diyetleri veya programları denemiş uygulamışızdır.Başarılı olduğumuz da olmuştur sonuç alamadığımızda.

Pek çoğumuz diyet dendiğinde genel kuralları düzenleri ara öğünleri su içmeyi bir öğün sebze yiyip bir öğün ızgara et veya et ürünleri tüketmeyi ekmek ve tatlıyı kesmeyi kuru kayısı tasımayı çok çok iyi biliyordur.Ama bu standarda yakın zayıflama sisteminden de çok sıkılmış yenılıkleri merak ediyor olabilirsiniz.
Sizleri en yeni ,bilimsel özü sağlık olan standartlardan farklı yepyeni kişiye özel doğru beslenerek zayıflatan metodlar ile tanıştırmak güzel olur diye düşünüyorum.Bu yeni yaklaşımları sizlerde deneyerek hızlı ve rahat daha da kişiye özel diyet modeleri keşfetmiş ve yağ kaybı hatta kas kazanımı ile sonuçlanmış güzel ve farklı bir zayıflama diyeti uygulamış olabilirsiniz.

FONKSİYONEL TIP DİYETİ
Bu yaklaşımda esas amaç kilo vermek değilken daha az inflamasyonu olan bir beden kimyası oluşturmak prensibi ile mevcut veya olası hastalıkları iyileştirme ve engellemeyi amaç edinir.Başta şeker işlenmiş tüm gidalar gluten ve süt ürünlerinin beslenmede olmadığı açlık sürelerinin uzun tutulduğu besin desteklerinin yoğun kullanıldığı sebze meyve sağlıklı yağlar kuruyemişler baklagiller fermente ürünler ve sağlıklı sıvıların kullanıldığı beslenme sistemidir.Genellikle kilo fazlalıgı ve sağlık sorunları birarada olan kişiler için çok daha uygundur.

ALKALİ SIVILAR VE SIVI DETOKS KÜRLERİ
Bu yöntem özel hazırlanmış ALKALİ sebze meyve ve besin karışımlarıyla hazırlanmış, haftada iki veya maksimum üç gün süreyle uygulanan katı beslenmeye ara verilen kilo vermeyi ayrıca detoksla karaciğer ve bağırsak sistemini arındırmayı hedefleyen diyet metodudur.Sağlık sorunu olmayan ve kilo fazlası 2 ile 4 kilo ile sınırlı kişiler için geçerlidir.

İÇERİĞİ PROTEİNCE ZENGİNLEŞTİRİLİP GÜÇLENDİRİLMİŞ ÖZEL ÜRETİM HAZIR PAKET GIDALAR
Bu yöntem dünyada çok yaygın ülkemizde de son yıllarda aktif olarak kullanılan,tıbbi analız ve degerlendırmelerinizden sonra sadece uzman kontrolünde şahsınıza sipariş edilen proteın içeriği eşit hale getirilmiş çorbadan makarnaya hatta tatlıya kadar özel formülle üretilmiş gıdaların günlük planda yenildiği diyet modelidir.Normal diyetlere kıyasla daha çok yağ yakımının yanısıra kas kazanımı sağlayabilen seker kolesterol sorunu dahil pek çok sağlık sorununda bile uzman eşliğinde kişiye özel uyarlanarak yapılan diyet tekniğidir.urunler sizin için özel sipariş edilir.Protein kısıtlanması yapılmış hastalar hariç pek çok metabolizmaya uygun yeni bir alternatif yöntemdir.Urunlerin hazır geliyor olması diyette bulamama yapamama sorununu ortadan kaldırır.

DNA ANALİZİ DOĞRULTUSUNDA GIDA İNTOLERASYONU TESPİTİ
Rutin diyet programlarına farklılık getiren sizin bedeninize en uygun olan ve hiç uygun olmayan besinlerin tespit edilip beslenme programından uzaklaştırılması ile kişiye özel olarak planlanmış diyet metodudur. Kilo verme ile hastalık tedavilerini bir arada düzenler.Az kilo problemi olup özellikle hazımsızlık şişkinlik migren eklem ağrısı halsizlik ve defekasyon sorunları olan kişiler için uygundur.

HAFTALIK ELEMİNASYON METODU
Her hafta bir gıda grubunun uzaklaştırılmasına dayanan yapımı kolay yeni diyet metodudur.Gluten Laktoz Et ve ürünleri Meyve ve en son çiğ ve pişmiş sebzenin sistemden elemine edildiği yöntemdir.Gelişme dönemi dışında ve herhangi bir hastalık bulgusu yok ise yapılan haftalık uygulanan yeni yaklaşımlardan biridir.

Rutın beslenme sİstemlerini denemiş belki sıkılmış yada sonuc alamamış yada iyileşememiş kişilere yeni özü sağlık olan yağ kaybını garanti eden kan profılini olumlu yonde iyileştiren yep yeni yaklaşımları anlatmak istedim.Benim bu sistemlerden en favorilerimin ne olduğunu soracak olursanız fonksiyonel tıp diyeti ve dna analizine göre gıda intolerasyon diyeti derim.
Şu hiç unutulmamalıdır ki;Tüm bu yöntemler sadece uzman eşliğinde uygulanabilir öncesi veya sırasında kan tahlılı mutlaka yapılmalıdır.Sevgi ve sağlıkla kalın.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*